PVC DOĞRAMADA CONTA VE MONTAJIN ÖNEMİ (pencibaba)

2009-02-23 12:30:00

 

 

 

CONTA VE MONTAJIN ÖNEMİ

 

Doğramalarda kullanılan contanın görevi kasa-kanat, kasa ve/veya kanat-çıta-cam, kör kasa-kasa profil yüzeyleri arasındaki boşluklardan hava,ses,kir,toz,soğuk ve yağmurun iç mekanlara girmesini önlemektir.

 

PVC doğrama sistemlerinin kendilerine has conta boşlukları olduğundan kullanılacak olan contanın doğrama üzerindeki kullanım yeri ve kullanım amacına uygun olarak seçilmelidir. Böylece conta için verilen boşluğu doldurması, elastikiyet özelliğini ekstrem hava şartlarında da koruması; örneğin, kanat açıldığında orijinal formuna geri dönmesi,kanat kapalı iken oluşan sıkıştırmadan dolayı ezilmemesi,doğrama üzerine leke ve iz bırakmaması gibi temel görevler vardır.Doğramalarımızda contanın renk atmasından dolayı siyahlık ve sararma gibi görüntü kirlilikleri istemiyor isek mutlaka peroksit pişirim siyah EPDM conta kullanmalıyız.Çünkü kükürt pişirim EPDM contaların doğramayı sarartması ve karartması ihtimali her zaman çok yüksektir.EPDM contaların kalıcı deformasyon ve iklimsel kullanım alanları termoplastik (piyasada genellikle gri renkte bulunmaktadır) contalardan çok çok iyidir.

 

Teknik İmalat Dosyalarının 9.1 bölümünde verilen tablodan kullanılacak olan cam kalınlığına en uygun contanın seçilmesi sızdırmazlığı sağlamada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesidir.

Uygun contanın seçiminden sonra dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de PVC doğrama sistemlerimizde bulunan 3,5 mm’ lik kasa-kanat arası boşluğun imalat esnasında korunması gerekir.Onaysız menteşe kullanımı, şablonsuz veya yanlış şablonlarla yapılan kanat menteşe montajı kanadın kasadan olan uzaklığının artarak hava ve su almasına, veyahut  kanadın kasadan olan yüksekliğinin azalarak doğramaların kasma dediğimiz zor kapanması problemine ve contanın ezilerek işlevini yerine getiremez hale gelmesine sebep olur.Menteşe vidalarının dikkatsiz atılması sonucunda da kanadın şişirilmesi,kasanın çökmesi,dolayısıyla şekilsel ve ölçüsel bozukluklar meydana getirir.Menteşeler arasında, ispanyolet karşılıkları arasında ve bunlardan sonra köşelere doğru kanatlarda meydana gelebilecek sehimi önlemek için doğru menteşe, ispanyolet karşılığı, ispanyolet ve destek sacı ile bunların usulüne uygun monte edilmesi çok önemlidir.

Sızdırmazlığın sağlanması açısından doğrama sistemlerimizde bulunan 8 mm’lik baskı payının korunması da çok önemlidir. Kasanın büyük,kanadın küçük kesilmesi ve/veya kaynatılması otomatik olarak contaların baskı paylarını etkilemektedir.Kasaya yeterince basmayan bir kanat contasının hafif bir yağmurda ve rüzgarda ses ve su alması kaçınılmazdır.


 

Doğramalarda bulunan orta kayıtlarında tam ölçülerinde kesilmesi ve düzgün montaj edilmesi diğer bir zorunluluktur.Kanat üzerindeki orta kayıtın küçük olması kanadın ölçüsünü düşürmekte ve kanadın kasaya yeterince basmasını engellemektedir.Benzer şekilde kanat orta kayıtının büyük olması da kanat ölçüsünü o bölgede artırır ve düzgün kapanmamasına sebep olur.

Doğramanın rüzgara karşı direnç göstererek şeklini koruması, sehim meydana getirmemesi için destek sacı seçimine, destek sacı vidalarının düzenli olarak atılmasına önem gösterilmelidir. Doğrama üzerinde destek sacsız alan bırakmamak çok önemlidir çünkü plastiğin rüzgara karşı göstereceği direnç, destek sacı olmadığı zaman, yok denecek kadar düşüktür. Parçalı destek sacı kullanılması, nerede olursa olsun, hiçbir zaman tavsiye edilmez. Kanatları ölçülendirirken maksimum kanat boylarını aşmamakta fayda vardır. Belirli genişliklerden sonra mutlaka alt ve üst kilitleme parçalarını kullanmak gerekir.

Uygun Contanın seçimi kadar contanın doğrama üzerine çekilmesi de çok önemlidir. Contanın çekimi esnasında sündürülmemesi gerekir.Çünkü eğer conta sündürülürse zamanla geriye çekeceği için kesim uçları arasında boşluk olmasına, contanın şeklini bozmasına ve doğramanın bu bölgelerden hava ve su almasına sebep olur.Kasa ve kanatların kaynaktan sonra çapaklarının düzgünce alınması,ve contaların köşelerde üst üste binmesi ile oluşan potluğun dikkatli bir şekilde alınması ile de doğramaların kasa ve kanat köşelerinden hava ve su alması engellenmiş olur.

Doğramaya Teknik İmalat Dosyalarında belirtildiği şekillerde vakum delikleri açmakta doğramada kanat içi ve kasaya giren suyun tahliye kanallarından kolayca dışarı atılmasını ve böylece oda içine su girmesini engeller.

Sızdırmazlığın bozulmasında diğer önemli bir husus da pencerenin montajıdır. Doğramamız ne kadar güzel olursa olsun, ne kadar itina ile yapmış olursak olalım eğer bunun montajını düzgün yapmaz isek görevimizi tam manası ile yerine getirmemiş oluruz. Kör kasalı sistemlerde doğramayı işkence ile sıkarak kör kasa contasının kör kasa ile doğramanın kasası arasındaki boşluğu iyice kapatmasına ve doğramanın terazisine dikkat etmeliyiz. Montaj vidalarını köşelerden 10 -15 cm mesafeden ve arada kalan mesafede de her 70 cm de bir vida gelecek şekilde doğramayı kör kasaya ve duvara monte etmeliyiz. Doğrama duvara monte edilmeden önce montaj boşlukları alttan, üstten ve yanlardan mutlaka ortalanarak ayarlanmalı ve montaj vidası atılacak yerler mutlaka arkadan takozlanmalıdır. Aksi halde doğrama üzerinde gereksiz gerilmeler,şekil bozuklukları olacağı için kanatların conta baskı payları bozulacak, açılıp örtülmeleri zorlaşacak ve doğramanın içeriye su alması kaçınılmaz olacaktır.

Camların takozlanmasına da dikkat etmek gerekir. Düzgün takozlanmayan bir kanat mutlaka sarkacağı için conta baskı payları gene bozulacak, kanatlar zar zor kapanacak ve doğrama gene hava ve su alacaktır.

Görüldüğü üzere PVC doğrama üretimi ve montajı her aşamasında büyük dikkat gerektiren önemli bir iştir. Herhangi bir aşamada yapılacak bir hata veya umursamama satış sonrasında büyük bir iş, zaman ve para kaybı olarak bize geriye dönebilmektedir.


 

Dikkat edilirse ağır rekabet ortamında bir işletmenin ayakta kalabilmesi için dikkat etmesi gereken temel şart yine ve sadece kalite ve müşteri odaklılıktır. Müşteri şartlarının doğru olarak algılanarak ona istediği kalitede hizmet ve ürünü sunmak firmaların kendilerini geliştirerek ayakta durabilmelerinin temel şartıdır.

 (Alıntı)

783
0
0
Yorum Yaz